Nie możemy pomóc Każdemu, ale Każdy może pomóc Komuś!

Druga!! Edycja Szlachetnej Paczki w Naszym Gimnazjum

 Tworzymy paczkę dla czteroosobowej rodziny:

1.Potrzeby priorytetowe: poduszka, blender, pościel, pampersy rozmiar 3 (dla osoby dorosłej)

Odzież i obuwie: buty zimowe/jesienne dla Taty rozmiar 46, buty zimowe/jesienne dla  syna rozmiar 46

 2.Żywność: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżemy, warzywa w puszkach.

 3.Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczki do zębów.

4. Szczególne upominki: słodycze, kolczyki  lub wisiorek dla siostry

Wszelkie informacje u Dominiki  Jarosz, rzeczy zbieramy w Sali 50, paczkę pakować będziemy z całą społecznością szkolną na holu szkoły 09.12.2016r.

Czytaj więcej: Nie możemy pomóc Każdemu, ale Każdy może pomóc Komuś!

Warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim

W ramach rozwijania zainteresowań i uzdolnień grupa uczniów naszego gimnazjum  z klas matematyczno-przyrodniczych 1a i 2a wraz z opiekunkami: Grażyną Roztocką i Anną Nowicką uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pierwsze warsztaty odbyły się na Wydziale Fizyki, a ich tematem była „Fizyka w niskich temperaturach”. Zajęcia poprowadził dr Tomasz Greczyło. Uczniowie mieli okazję przygotować i wykonać szereg doświadczeń fizycznych demonstrujących zachowanie się materii w niskich temperaturach. Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu zakres temperatur, w których  były prowadzone eksperymenty sięgał nawet 80 Kelwinów. Podczas zajęć wykorzystywane były materiały i sprzęt przygotowany w ramach realizacji projektu międzynarodowego poświęconego zjawiskom towarzyszącym nadprzewodnictwu.

Po chwili przerwy uczniowie udali się na kolejne warsztaty tym razem  do Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uczyli się jak określać podstawowe cechy fizyczne minerałów takie jak np. barwa, pokrój czy twardość. Ponadto korzystając z specjalnie przygotowanych kart identyfikowali minerały na podstawie oznaczonych przez siebie cech. Następnie uczestnicy warsztatów poznali rodzaje skał ze względu na ich genezę oraz uczyli się  odróżnić skałę osadową od skały metamorficznej lub magmowej. Dowiedzieli  się jak opisać teksturę, a jak strukturę skały i w jaki sposób badamy jej skład mineralny.

Czytaj więcej: Warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim

„Podróż z Małym Księciem”

18 listopada 2016r.  120 uczniów naszego gimnzazjum miało okazję obejrzeć w Centrum Kultury w Sycowie spektakl muzyczny pt. „Mały Książę” przygotowany przez wrocławski Teatr Neon.   „Mały Książę” będący adaptacją książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to ponadczasowa opowieść o miłości, przyjaźni i śmierci, o poszukiwani własnej drogi. Młodzi widzowie poznali ważne prawdy, którymi należy kierować się w życiu: Stajesz się odpowiedzialny na  zawsze  za to, co się oswoiłeś, Dobrze widzi się tylko sercem.  Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Twórcy spektaklu: Jan Naturski (reżyser), Grzegorz Mazoń (autor muzyki), Barbara Olech (choreograf) oraz pięcioro znakomitych aktorów (Wojciech Marcinkowski, Wojciech Dereń, Emilia Paja, Monika Malec, Michał Zborowski) przygotowali fantastyczną podróż po pięknej i bezkresnej przestrzeni, która odbyła  się nie tylko na scenie, ale  także w  sercach i umysłach widzów.

Po przedstawieniu uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego  mogli porozmawiać z aktorami na temat pracy nad spektaklem, kreoawania ról, wad i zalet pracy aktora. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Agata Grzesiak

Czytaj więcej: „Podróż z Małym Księciem”

Konkurs na spot filmowy pt. "CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ"

Informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi kampanię społeczną „CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ”,  w ramach której zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla.

Uwaga osoby biorące udział w konkursie otrzymują z informatyki dodatkową ocenę! 

Załączniki:
Pobierz plik (regulamin konkursu CZAD I OGIE+â. OBUD+¦ CZUJNO+ܦć.pdf)regulamin konkursu CZAD I OGIE+â. OBUD+¦ CZUJNO+ܦć.pdf[Regulamin konkursu na spot filmowy pt. Czad i ogień. Obudź czujność.]429 kB

Niemożliwe nie istnieje!!!

We wrześniu 2015 r. nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Szkoły dla Nadziei” zorganizowanej przez fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Akcja miała zachęcić dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół do zaangażowania w pomoc małym podopiecznym fundacji, pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. 3 września odbyło się podsumowanie akcji podczas Korowodu Nadziei na wrocławskim Rynku. Tam też na naszych uczniów czekała niespodzianka. Zajęli I miejsce w kategorii „gimnazja”. Nagrodę z rąk prezes fundacji Agnieszki Aleksandrowicz odebrała koordynator akcji Anna Nowicka wraz z młodzieżą naszej szkoły.  Nagroda wyjątkowa – spotkanie całej szkoły z Martyną Wojciechowską, ambasadorką Przylądka Nadziei.

Czytaj więcej: Niemożliwe nie istnieje!!!

Martyna Wojciechowska w naszej szkole

Redaktor naczelna National Geographic Polska, dziennikarka, podróżniczka Martyna Wojciechowska 25 października odwiedziła nasze gimnazjum. Po raz pierwszy spotkała się z młodzieżą z Klubu National Geographic w 2009r. i od tej chwili stale wspiera projekty edukacyjne realizowane przez klub, którego opiekunem jest Anna Nowicka. Była to już 4 wizyta Martyny Wojciechowskiej w naszym mieście.

Wtorkowe spotkanie w gimnazjum Martyna rozpoczęła od zajęć z dziećmi z Klubu Małego Odkrywcy, które prowadzi Anna Nowicka. Jak zrobić model wnętrza Ziemi z plasteliny?, dlaczego wybuchają wulkany?, jak nazywają się kontynenty?, co dzieje się z powietrzem jak je ogrzejemy? Wspólna zabawa podobała się zarówno dzieciom jak i Martynie.

Czytaj więcej: Martyna Wojciechowska w naszej szkole

Dbajmy o środowisko!!

Nasza szkoła bierze udział w VI edycji Ogólnopolskiego Programu Zużytych baterii. Baterie zbierane do tej pory zostały zwarzone i spakowane. Ich waga łączna to 132 kg. Ale nie chcemy na tym poprzestać!!! W naszych domach są zużyte baterie, które nauczyciele mogą wrzucać do pojemnika w pokoju nauczycielskim, a dzieci oddawać do specjalnych pojemników u p. Teresy Leszczyny w sali 33 lub u p. Pauliny Dziębor w sali 12. Tym samym dbamy o nasze środowisko.

Jedna bateria od zegarka potrafi skazić 400l wody (to tyle, ile zużywa człowiek rocznie na herbatę!!!).

„Prezentujemy talenty aktorskie i muzyczne”

3 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sycowie odbyło się IX Integracyjne Spotkanie „Mam Talent”  mające na celu promocję artystycznych zdolności dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały uczennice koła teatralnego, które przygotowały inscenizację bajki Ignacego Krasickiego „Czapla, ryby i rak”, oraz  Aleksandra Kowalczyk z klasy Ia, jednocześnie uczennica sycowskiej szkoły muzycznej. Ola brawurowo wykonała na skrzypcach „Czardasza” Montiego.

Czytaj więcej: „Prezentujemy talenty aktorskie i muzyczne”