Festiwal Nauki, czyli… mania poznawania!!!

Już po raz trzeci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie zorganizowało Festiwal Nauki przy współudziale Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Inicjatorką tego wydarzenia jest nauczycielka geografii w gimnazjum Anna Nowicka. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 1 czerwca, a udział w nim wzięli nie tylko uczniowie sycowskiego gimnazjum ale również Sławomir Kapica – burmistrz Miasta i Gminy Syców, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Monika Zobek-Dubicka oraz Dyrekcja gimnazjum.

Atrakcją specjalną festiwalu była wystawa „Eksperymentuj!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. To interaktywna ekspozycja pozwalająca zdobywać podczas zabawy wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata dzieci, młodzież jak i dorosłych. Wystawa  skierowana była również do najmłodszych i obejmowała 15  interaktywnych eksponatów z biologii, fizyki i matematyki, których pracę nadzorowało 3 animatorów z Centrum Nauki Kopernik, a po stronie gimnazjum koordynatorem przebiegu wystawy była Anna Szura.

Oprócz wystawy interaktywnej Eksperymentuj, nauczycielki gimnazjum: Grażyna Roztocka, Anna Nowicka, Beata Urbańska, Anna Faron, Marta Kozica, Paulina Dziębor, Teresa Leszczyna  wraz z uczniami przygotowały “stacje naukowe” – pokazy, doświadczenia, prezentacje z matematyki, fizyki, chemii, geografii  oraz biologii.
W festiwalu wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie oraz dzieci i młodzież placówek z terenu miasta i gminy Syców: przedszkolaki z Klubu Małego Odkrywcy z Przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Syców.
Przygotowany przez gimnazjum festiwal jest imprezą popularno-naukową, która organizowana jest  cyklicznie we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Impreza ma na celu pokazanie zastosowania nauki i wiedzy w życiu codziennym, pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być wcale trudna i nudna. Z pewnością bardzo ważnym aspektem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw sprzyjających zdobywaniu wiedzy.

Szczególne podziękowania składamy tym osobom, dzięki którym Festiwal Nauki mógł się odbyć:
- Panu Burmistrzowi Sławomirowi Kapicy, który wspiera rozwój zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży;
- Dyrekcji oraz nauczycielom Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy zaangażowali się w przygotowanie stacji doświadczalnych;
- uczniom gimnazjum, którzy dbali o sprawny przebieg i organizację festiwalu;
- Państwu Alinie i Leszkowi Iwanickim, dzięki którym animatorzy z Centrum Nauki Kopernik mogli przyjemnie spędzić pobyt w Sycowie;
- Gazecie Sycowskiej, za objęcie Patronatem Festiwalu.

Do zobaczenia za rok!!!

Czytaj więcej: Festiwal Nauki, czyli… mania poznawania!!!

Indywidualne Mistrzostwa LA Powiatu Oleśnickiego w Twardogórze-awans do finału strefy wrocławskiej

Na stadionie lekkoatletycznym w Twardogórze odbyły się 16.05.2017r Indywidualne Mistrzostwa LA  Powiatu Oleśnickiego. Naszą szkołę w tym roku reprezentowało  21 uczniów.

 • 60 m:  Paulina Schab, Patryk Malarz, Karol Filipiak
 • Skok w dal: Dominika Cieślak, Pietrzykowska Weronika, Przemek Dzikowski, Adrian Michalak, Mikołaj Kinalczyk
 • 300 m: Marlena Dzikowska, Dominik Smorawski
 • 600 m: Alina Garbiec, Klaudia Harwes, Aleksandra Dylak
 • 1000 m: Jakub Wojteczek, , Jakub Pelizg
 • Pchnięcie kulą: Oliwia Homińska, Karolina Ślusarek, Beata Ratajczak, Marcin Smorawski , Maciej Marciniak
 • Sztafeta 4 x 100: D. Cieślak, W. Pietrzykowska,M.Dzikowska, P.Schab, P. Dzikowski, K. Filipiak, D. Smorawski, P. Malarz
      

Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie , którzy osiągnęli najlepsze wyniki w powiecie , awansując tym samym do Finału Strefy Wrocławskiej w Indywidualnych Mistrzostwach Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce. 

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

 Gimnazjaliści z klasy 3C i 2F 15 maja wyruszyli nad morze. Na wycieczce, której głównym celem było rozwijanie zainteresowań i poszerzanie wiedzy z zakresu historii Polski.  Uczniowie zwiedzili Gdańsk: odwiedzili Stocznię Gdańską  i słynną salę BHP, zwiedzili Długi Targ, fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz Bazylikę Mariacką. Kolejnego dnia przyszedł czas na zwiedzenie Gdyni . Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Akwarium Gdyńskim „ Poznajemy rekin”.  Był także czas na chwilę relaksu na słynnym molo w Sopocie oraz zwiedzenie stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Trzeciego dnia uczniowie poznali historię zamku w Malborku. Na wycieczce uczniowie otrzymali solidną dawkę wiadomości z zakresu historii Polski od czasów średniowiecznych po historię najnowszą. Poznali także wiele ciekawostek dotyczących życia rekinów. A wszystko to działo się we wspaniałych okolicznościach przyrody.

Czytaj więcej: WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I MALBORKA

DZIEŃ PATRONA I FINAŁ KONKURSU PRIMUS INTER PARES

„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

19 maja br. w naszej szkole już po raz piętnasty  obchodzono Dzień Patrona połączony z finałem konkursu Primus inter Pares. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m.in. burmistrz miasta i gminy Syców -  pan Sławomir Kapica, przewodniczący rady miejskiej -  pan Bolesław Moniuszko, rodzice, grono pedagogiczne i uczniowie.
 Święto szkoły to okazja do złożenia hołdu Świętemu Janowi Pawłowi II i uhonorowania gimnazjalistów wyróżniających się  zarówno w nauce, sztuce, jak i na niwie społecznej, tych, którzy kierują się słowami naszego Patrona: „ Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.”
 Jako piersi nagrodzeni zostali przez dyrektora szkoły, pana Zbigniewa Filipiaka,  zwycięzcy konkursów przedmiotowych. Oto oni:

 •  Najlepszy Polonista - Aleksandra Kowalczyk, kl. 1 a,
 • Najlepszy Historyk - Jakub Wolski, kl. 3 c,
 • Najlepszy Znawca Nauk Społecznych - Natalia Ślak, kl. 3 b,
 • Najlepszy Znawca Sztuki  - Alina Garbiec, kl.  3 a,
 • Najlepszy Humanista  - Jakub Wolski, kl. 3 c,
 • Najlepszy Matematyk - Michał Siwiec, kl. 3 e,
 • Najlepszy Fizyk - Michał Siwiec, kl. 3 e,
 • Najlepszy Chemik  -  Jakub Wojteczek , kl. 3 d,
 • Najlepszy Biolog    -   Natalia Zajdler, kl.3 e,
 • Najlepszy Geograf -  Maksymilian Słota, kl. 2 a,
 • Najlepszy Przyrodnik    – Michał Siwiec, kl.  3 e,
 • Najlepszy Znawca Języka Niemieckiego –  Julia Gubalska , kl. 3 f,
 • Najlepszy Znawca Języka Angielskiego  - Jordan Hołubecki, kl. i 3 a,
 • Najlepszy Sportowiec -  Miłosz Janus, kl. 3 f i  Wojciech Świderski, kl. 3 b.


 Punktem kulminacyjnym uroczystości było wyłonienie finalistów konkursu Primus inter Pares, którzy przez cały rok ciężko pracowali, aby sprostać wymaganiom surowego regulaminu (średnia ocen z przedmiotów egzaminacyjnych minimum 5,0), własnym ambicjom i przesłaniu zawartym w słowach Jana Pawła II: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Zanim podano wyniki tego konkursu, prymusi: Natalia Ślak, kl. 3 b, Jakub Wojteczek, kl. 3 d i Natalia Rzemyk z klasy  3c  poddani zostali zabawnemu egzaminowi sprawdzającemu ich wiedzę na temat pomieszczeń znajdujących się w budynku szkoły. Oczywiście, co było do przewidzenia, poradzili sobie doskonale. Następnie pan dyrektor ogłosił ostateczne wyniki. Tytuł Primus inter Pares 2017  otrzymała  Natalia Ślak, na drugim miejscu uplasował się Kuba Wojteczek, a trzecią lokatę zajęła Natalia Rzemyk.
 

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie „Osobowości   Roku”.
Wszyscy nominowani do tego tytułu to uczniowie klas trzecich: Nel Dembna, Paulina Schab,  Kornelia Droga, Jakub SzymakMichał Siwiec. Wśród szkolnej społeczności wyróżniają się dużą kulturą osobistą, wrażliwością, bezinteresowną chęcią niesienia pomocy innym, miłym usposobieniem, a także pracowitością w rozwijaniu własnych uzdolnień. W wyniku wcześniejszego głosowania  „Osobowością  Roku 2017” wybrany został Jakub Szymak.
 

Zgodnie z tradycją Dnia Patrona  na uroczystym apelu wręczono stypendia ufundowane przez przyjaciół naszej szkoły. Stypendium pary książęcej Ernsta i Elizabeth Biron von Curland otrzymali: Natalia ZajdlerJulia Gubalska w dziedzinie języka niemieckiego,  Michał Siwiec (nauki ścisłe) oraz Alina Garbiec i Hanna Bugała za osiągnięcia artystyczne. Z kolei stypendium „Dar Serca” ufundowane przez p. Leokadię Marynkę trafiło w ręce Nel Dembnej Jakuba Szymaka. Nagrodzony został także Jakub Cukier, który w   konkursie  o Rodzinie Bironów zajął pierwsze miejsce.   
 

Na zakończenie pan dyrektor wręczył listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów oraz statuetki  tym rodzicom, którzy przez trzy lata wspomagali działania szkoły, a także  podziękował sponsorom za ufundowanie nagród. Podniosły charakter uroczystości podkreśliła część artystyczna przygotowana przez panią Lillę Frańczak – Peksę. Jej podopieczni, Hanna Bugała i Przemek Płuciennik (laureaci  stypendium pary książęcej) zachwycili gości i gospodarzy swoim talentem wokalnym. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich zgromadzonych na poczęstunek.

 Rodzice, którzy otrzymali podziękowania za czynną współpracę ze szkołą, to: Beata i Tomasz Urbańscy, Marta i Rafał   Kończakowie, Teresa Bloch, Sławomira Zmyślona, Anita Szleszkowska, Donata Paprocka,  Iwona Kulok, Kamila Perużyńska, Iwona Kolarska, Honorata Wólkiewicz, Anna Stobracka, Arkadiusz Strózik.

 Sponsorami tegorocznej edycji Dnia Patrona byli:
1. Zbigniew Stróżyk  - Firma „Chemal”,
2. Burmistrz Miasta i Gminy - Sławomir Kapica,
3. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sycowie – Bolesław Moniuszko,
4. Kazimiera Kowalnik- Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Sycowie,
5. Leszek Wojtowicz- Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania 
6. NSZZ „Solidarność" w Sycowie,
7. Nadleśnictwo Syców – (Nadleśniczy Józef Szymański),
8. Anna i Karol Nowiccy  ,
9. Tomasz Urbański – Firma Komtelkas

  Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz dziękujemy  fundatorom iorganizatorom uroczystości.

Agata Grzesiak

Bezpieczni za kółkiem

Organizowany ogólnopolski konkurs jest częścią kampanii Bezpieczni za kółkiem. Celem projektu jest zwiększenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno pieszych, dzieci, dorosłych, jak i przyszłych kierowców jak istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Twórcą i ambasadorem projektu jest Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Forma prac w konkursie jest dowolna! Zapraszamy do twórczego działania. Czekamy na: rysunki, obrazy, filmy, prezentacje, zdjęcia, rzeźby, piosenki, nagrane akcje wszystko to, co kojarzy się z bezpieczeństwem na drodze. Dla Laureatów czekają oczywiście nagrody w tym osobiste spotkanie z Rajdowym Mistrzem Europy Kajetanem Kajetanowiczem.

Regulamin konkursu

„Moja ulubiona książka”-konkurs szkolny

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie „Moja ulubiona książka”.
Polega on na zaprezentowaniu kolegom (zachęceniu do przeczytania) swojej ulubionej książki.
Forma jest dowolna: może być pisemna – recenzja, może być w formie filmiku.
Pracę należy złożyć w bibliotece do 22 maja.

Pociąg repatriantów

23 kwietnia 2017r. członkowie koła historyczno-obywatelskiego pod opieką Moniki Janiszyn  oraz Małgorzaty Gandeckiej wyruszyli pociągiem repatriantów z dworca PKP w Sycowie trasą do Kępna .
Uczestnicy rekonstrukcji historycznej przygotowali się odpowiednio do podróży. Przygotowali transparenty, flagi  oraz biało-czerwone opaski.
Uczniowie przygotowali również odpowiednie stroje z okresu zawieruchy przesiedleńczej.
Dzięki takim wydarzeniom młodzież poznaje historię swoich  przodków a przede wszystkim trudną historię naszej ojczyzny.

Czytaj więcej: Pociąg repatriantów

Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego

Dnia 12.04.2017 r młodzież  naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wystawiła Apel Wielkanocny dla dyrekcji, grona pedagogicznego oraz swoich rówieśników.
Celem Apelu było  przekazanie zebranej młodzieży tajemnicy wiary:
• Męki
• Śmierci i
• Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Przygotowane treści -scenariusza uroczystości przekazywały wartości, które skłaniały młodzież do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem w tak ważnym dla nas czasie jakim jest  Triduum Paschalne.
Scenariusz Apelu ukazywał ludzi, młodzież z problemami z jakimi borykają się dziś na co dzień oraz pomoc, którą niesie Jezus Chrystus Zmartwychwstały.
Młodzież wystawiła Apel dla całej społeczności szkolnej w Sycowskim Centrum Kultury dwukrotnie:
 Dla klas I oraz IIa,b,c godz. 8:55-9:40
 Dla klas III  oraz IId,e,f godz. 9:50-10:35
Samorząd Uczniowski  całą uroczystość uświetnił słodkimi zajączkami, które rozdawał wszystkim przybyłym na Apel.                                                                    

Opracowała: Dominika Jarosz

Czytaj więcej: Sprawozdanie z Apelu Wielkanocnego