"Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"

"Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"- projekt, który bez potrzeby namysłu, można nazwać jednym z najambitniejszych w historii sycowskiego gimnazjum. Działał dzięki funduszom pozyskanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Sycowie z Fundacji PZU oraz czterem w pełni zaangażowanym nauczycielom- pani Bożenie Miller, pani Magdalenie Żyłce, pani Agacie Grzesiak i panu  Michałowi Kaschytzy. Swój początek miał w maju 2016 roku. Jego celem było poznanie pięknych zakątków Doliny Pałaców i Ogrodów, starającej się o wpis na listę zabytków UNESCO, znajdującej się w Kotlinie Jeleniogórskiej. Projekt był głównie ukierunkowany na kształtowanie zdolności redaktorskich, teatralnych ,fotograficznych i językowych. Zanim jednak uczniowie zabrali się za pracę w terenie, musieli się nauczyć, jak to robić. Przez kilka tygodni działali pod okiem profesjonalnego fotografa- pana Maćka Urlicha. Na swoich pierwszych zajęciach pokazał wszelkie funkcje aparatu. Zaprezentował jak wykorzystywać światło sztuczne i naturalne, w jaki sposób dobrze się ustawić, jak jedne elementy podkreślić, a od innych odwrócić uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, wytłumaczył jak zrobić dobre zdjęcie. Nie obyło się także bez zajęć praktycznych, które miały miejsce w naszym parku.

Czytaj więcej: "Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"

Wycieczka do Gołuchowa i Opatówka

31 maja 2017r. uczniowie klas I a, II d i II e pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w  wycieczce do Opatówka i Gołuchowa, której   celem było poznanie atrakcji turystycznych Ziemi Kaliskiej i integracja gimnazjalistów. Najpierw zawitaliśmy do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Mieści się ono w  klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. W dawnych wnętrzach fabrycznych obejrzeliśmy osiem stałych ekspozycji m.in urządzeń techniki XIX - XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich), wyrobów przemysłowych XIX - XX w. (w tym haftów i koronek, ceramiki, pianin i fortepianów). Zainteresowało nas pianino, które niegdyś znajdowało się w jednym z sycowskich mieszkań. Wśród kolekcji tkanin zabytkowych dostrzegliśmy ornat należący do naszego Patrona, Jana Pawła II. Kolejną atrakcją była lekcja czerpania papieru. Każdy z nas dostał własnoręcznie zrobioną kartkę. 

Czytaj więcej: Wycieczka do Gołuchowa i Opatówka

Kinga Mielcarek – III miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim

Uczennice klasy I a, Kinga Mielcarek i Aleksandra Kraska, wzięły udział  w ogólnopolskim konkursie literackim dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie…”  na  napisanie autorskiej bajki lub baśni. Celem konkursu, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury, jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie młodych talentów pisarskich. Nasze gimnazjalistki napisały oryginalne i ciekawe bajki: Kinga -  Cesarz i Sałacio, Ola – Przyjęcie u kruka. Oba utwory mówią o tym, co w życiu jest ważne, i zachęcają czytelnika do właściwych postaw wobec siebie i innych. Jury tegorocznej edycji konkursu doceniło bajkę Kingi, przyznając jej III miejsce. To nie lada sukces, tym bardziej że  na  konkurs nadesłano kilka tysięcy tekstów.

Czytaj więcej: Kinga Mielcarek – III miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim

Sprawozdanie z rajdu rowerowego ,,Doliną Baryczy’’ połączonego ze spływem kajakowym w dniach 08-09.06.2017r.

Grupa młodzieży Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wraz z opiekunami: Panią Dominika Jarosz, Panią Agnieszką Rosiek oraz Panem Tomaszem Urbańskim wybrała się w dniach 08-09.06.2017r na rajd rowerowy ,,Doliną Baryczy’’ połączony ze spływem kajakowym.
W planach poza turystyką rowerową, kajakową po pięknej ,,Dolinie Baryczy’’, było również spotkanie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Sycowie Panią Martą Litwą,  Panem Karolem Jarosz oraz ratownikiem wodnym  odnośnie bezpieczeństwa poruszania się rowerem w ruchu drogowym oraz zasad bezpieczeństwa poruszania się młodzieży w czasie spływu kajakowego.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z rajdu rowerowego ,,Doliną Baryczy’’ połączonego ze spływem kajakowym w dniach...

„Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie

Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne. Przekonaliśmy się o tym -uczniowie klas: 2a i 2c wraz z paniami: Teresą Leszczyną i Beatą Urbańską wyjeżdżając na dwudniową wycieczkę. Mogliśmy osobiście  wysłuchać historii o życiu: dzieciństwie, dorastaniu, nauczaniu i posłudze naszego Patrona  Jana Pawła II odwiedzając Muzeum Rodziny Papieża w Wadowicach. Tradycyjnie  zjedliśmy kremówki oraz  zatańczyliśmy na wadowickim rynku nasz ulubiony, integracyjny taniec -Belgijkę. To był gest radości i chwały dla naszego Wspaniałego Patrona.

Czytaj więcej: „Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie

XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania naszej diecezji i 20 rocznicy pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy

W dniu 03.06.2017 r (sobota ) delegacja naszej szkoły 11 osób wraz z opiekunami Panią Dominiką Jarosz, Panem Leszkiem Wojtowiczem oraz  Ks. Przemysławem Kaczkowskim  uczestniczyła w XV Zjeździe Rodziny Szkół    im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej  połączonym z obchodami jubileuszu      25-lecia powstania naszej diecezji oraz 20 rocznicą pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy. Młodzież o godzinie 11:00  uczestniczyła w koncercie orkiestry reprezentacyjnej wojska polskiego.

Czytaj więcej: XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania...

„Kolorowo znaczy zdrowo”

Kolorowo znaczy zdrowo-to tegoroczna myśl przewodnia naszego Koła Przyrodniczego. Zajęliśmy się zgłębianiem wiedzy na temat zdrowego odżywiania, oraz jego wpływu na organizm człowieka.  Aby dobrze przygotować się do promowaniu wiedzy na terenie szkoły odwiedziliśmy Uniwersytet  Przyrodniczy we Wrocławiu gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących piramidy żywienia i tzw. talerza zdrowia.  Podczas zwiedzania Muzeum Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim uczyliśmy się pomiarów antropometrycznych . Możemy więc prawidłowo określić różne wskaźniki naszej sylwetki i odnieść je do prawidłowych norm. Wykorzystując zdobytą wiedzę  w praktyce uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące witamin, prawidłowej diety , kolorowych warzyw i owoców. W podsumowaniu naszych działań każda grupa przygotowała kampanię reklamową dla swojego owocu lub warzywa. Na holu szkoły odbył się wielki piknik z zdrowym poczęstunkiem. . Było niezwykle zdrowo a nasze talerze kipiały różnorodnością warzyw i owoców oraz wielością barw . Kolorowo i zdrowo dla każdego. 

Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce

Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu w dniu 25.05.2017 r. odbył się Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce. W zawodach wystartowały 32 drużyny dziewczęce oraz 33 chłopięce. Naszą szkołę reprezentowali:
Paulina Schab, Karol Filipiak - bieg na 100 m
Dominika Cieślak, Przemysław Dzikowski, Adrian Michalak - skok w dal
Marcin Smorawski , Maciej Marciniak - pchnięcie kulą
Serdecznie gratulujemy zawodnikom osiągnięcia wysokich rezultatów, a szczególnie Przemkowi, Marcinowi i Maćkowi awansu do Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 6 czerwca, również na Stadionie Olimpijskim.

Czytaj więcej: Finał Strefy Wrocławskiej Indywidualnych Mistrzostw Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce