Sprawozdanie z rajdu rowerowego ,,Doliną Baryczy’’ połączonego ze spływem kajakowym w dniach 08-09.06.2017r.

Grupa młodzieży Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wraz z opiekunami: Panią Dominika Jarosz, Panią Agnieszką Rosiek oraz Panem Tomaszem Urbańskim wybrała się w dniach 08-09.06.2017r na rajd rowerowy ,,Doliną Baryczy’’ połączony ze spływem kajakowym.
W planach poza turystyką rowerową, kajakową po pięknej ,,Dolinie Baryczy’’, było również spotkanie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Sycowie Panią Martą Litwą,  Panem Karolem Jarosz oraz ratownikiem wodnym  odnośnie bezpieczeństwa poruszania się rowerem w ruchu drogowym oraz zasad bezpieczeństwa poruszania się młodzieży w czasie spływu kajakowego.

Już dzień przed rajdem ogłoszony został konkurs na najlepszego ,,przewodnika trasy rowerowej’’ Uczestnicy chętnie przygotowali się do tego konkursu. O godzinie 8:00 odbyła się prelekcja odnośnie bezpiecznego poruszania się w czasie ruchu drogowym, poczym  wyruszyliśmy w trasę pokonując  67 km szlakami rowerowymi: czerwonym, czarnym, pomarańczowym i niebieskim poprzez następujące miejscowości: Międzybórz, Cieszyn- oglądając kościół św. Michała Archanioła, Moja Wola-zwiedzając przepiękny pałac myśliwski, którego elewacja wykonana jest  z kory dębu korkowego z 1852r, Kuźnica Czeszycka- oglądając kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz ,,piekarnię familijną’’, Stara Huta- kościół ewangelicko augsburski, Staw Grabownica- zwiedzając wieżę obserwacyjną ( zajmuje 3 miejsce wśród baryczańskich stawów), a następnie pokonując trasę do Milicza dawną kolejką wąskotorową obserwując drzewa dębu w których rozwijają się larwy dwóch chronionych gatunków chrząszczy: pachnicy i kozioroga dębosza.  Po zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym w Miliczu udaliśmy się na obiad. W czwartkowy wieczór po odpoczynku wszyscy piekli kiełbaski i dzielili się wrażeniami z trasy.
W piątek  udaliśmy się na spływ kajakowy trasą: Milicz-Sułów. Przed wodowaniem ratownik przeprowadził prelekcję odnośnie zasad  posługiwania się kajakami oraz  bezpiecznego przebywania na wodzie. Po 3km płynięcia  po lewej stronie rzeki zatrzymaliśmy się przy ostoi koników polskich. Na powierzchni prawie 100 ha znajduje się jedna z niewielu hodowli w Polsce tej przepięknej prymitywnej rasy koni. Rzeka na tym odcinku zaczyna meandrować i tworzy niepowtarzalny klimat. Po 10 km  zakończyliśmy naszą trasę przy jazie Sułów, udając się na obiad do schroniska. Po odpoczynku wyruszyliśmy w kierunku Sycowa trasą: Milicz, Kotlarka, Luboradów, Bukowina Sycowska, Dziesławice, Komorów, Syców pokonując 45km.
W drodze powrotnej opiekunowie ogłosili wyniki konkursu na najlepszego ,,przewodnika trasy rowerowej’’ nagradzając gadżetami elektronicznymi:
 I miejsce Juliusz Hryniewiecki,
II miej  Roman Zaborowski,
III miejsce Krystian Niwa.      
Wyróżnieni słodkościami zostali także dwaj uczestnicy za wzorowe zachowanie:
wielką empatię i  pomoc rówieśnikom: Kacper Zgadzaj oraz Michał Kolarski.
W sumie podczas rajdu pokonaliśmy 122km.

Opracowała: Dominika Jarosz