W KRAINIE FIORDÓW … CZYLI KOLEJNY PROJEKT EDUKACYJNY SYCOWSKICH GIMNAZJALISTÓW

Niezwykłą podróż odbyli nasi gimnazjaliści w ramach realizacji projektu edukacyjnego „PODRÓŻE Z NATIONAL GEOGRAPHIC”, pod patronatem National Geographic Polska. Tym razem odwiedzili norweskie miasto Bergen, które nazywane jest bramą do fiordów. Miasto było jednym z głównych urzędów Hanzy i tym samym areną handlową między Norwegią a resztą Europy. Uczniowie odwiedzili m.in. Muzeum Griega, Muzeum Hanzeatyckie, Old Bergen Museum, kościół klepkowy Fantoft, wzgórze Fløyen, targ rybny Torget, Twierdzę Bergenhus. Nie zabrakło również wycieczek górskich i poznania Gór Skandynawskich.
 
Ale najbardziej niezapomniane chwile i krajobrazy to bez wątpienia podróż koleją górską Flåmsbana i rejs najdłuższym w Norwegii fiordem Songefjord. Podróż na trasie linii kolejowej Flåmsbana została w 2014 r. okrzyknięta przez wydawnictwo Lonely Planet najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Majestatyczny Songefjord to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Norwegii wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Działający przy gimnazjum Klub Przyjaciół National Geographic od kilku już lat pozyskuje wsparcie finansowe z różnych fundacji i instytucji, m.in. Fundacji Banku Zachodniego WBK „Bank Ambitnej Młodzieży”, Urzędu Miasta i Gminy Syców, sponsorów prywatnym oraz Rady Rodziców.  Dzięki takiemu wsparciu możliwe stają się podróże i lekcje geografii w terenie w coraz to dalszych zakątkach Europy.

W projekcie edukacyjnym uczestniczyli: Zuzanna Kluska, Wiktoria Kondras, Ewelina Zawada, Klaudia Graf, Aleksandra Kamińska, Agata Samulska, Martyna Wyrwas, Aleksander Jakubowski, Dawid Kapica, Kajetan Troska, Aleksander Kowalnik, Mateusz Kacyna oraz opiekunki i koordynatorki projektu: Anna Nowicka i Anna Szura.