Festiwal Nauki, czyli… mania poznawania!!!

Już po raz trzeci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie zorganizowało Festiwal Nauki przy współudziale Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Inicjatorką tego wydarzenia jest nauczycielka geografii w gimnazjum Anna Nowicka. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 1 czerwca, a udział w nim wzięli nie tylko uczniowie sycowskiego gimnazjum ale również Sławomir Kapica – burmistrz Miasta i Gminy Syców, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Monika Zobek-Dubicka oraz Dyrekcja gimnazjum.

Atrakcją specjalną festiwalu była wystawa „Eksperymentuj!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. To interaktywna ekspozycja pozwalająca zdobywać podczas zabawy wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata dzieci, młodzież jak i dorosłych. Wystawa  skierowana była również do najmłodszych i obejmowała 15  interaktywnych eksponatów z biologii, fizyki i matematyki, których pracę nadzorowało 3 animatorów z Centrum Nauki Kopernik, a po stronie gimnazjum koordynatorem przebiegu wystawy była Anna Szura.

Oprócz wystawy interaktywnej Eksperymentuj, nauczycielki gimnazjum: Grażyna Roztocka, Anna Nowicka, Beata Urbańska, Anna Faron, Marta Kozica, Paulina Dziębor, Teresa Leszczyna  wraz z uczniami przygotowały “stacje naukowe” – pokazy, doświadczenia, prezentacje z matematyki, fizyki, chemii, geografii  oraz biologii.
W festiwalu wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie oraz dzieci i młodzież placówek z terenu miasta i gminy Syców: przedszkolaki z Klubu Małego Odkrywcy z Przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Syców.
Przygotowany przez gimnazjum festiwal jest imprezą popularno-naukową, która organizowana jest  cyklicznie we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Impreza ma na celu pokazanie zastosowania nauki i wiedzy w życiu codziennym, pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być wcale trudna i nudna. Z pewnością bardzo ważnym aspektem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw sprzyjających zdobywaniu wiedzy.

Szczególne podziękowania składamy tym osobom, dzięki którym Festiwal Nauki mógł się odbyć:
- Panu Burmistrzowi Sławomirowi Kapicy, który wspiera rozwój zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży;
- Dyrekcji oraz nauczycielom Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy zaangażowali się w przygotowanie stacji doświadczalnych;
- uczniom gimnazjum, którzy dbali o sprawny przebieg i organizację festiwalu;
- Państwu Alinie i Leszkowi Iwanickim, dzięki którym animatorzy z Centrum Nauki Kopernik mogli przyjemnie spędzić pobyt w Sycowie;
- Gazecie Sycowskiej, za objęcie Patronatem Festiwalu.

Do zobaczenia za rok!!!