Wycieczka do Gołuchowa i Opatówka

31 maja 2017r. uczniowie klas I a, II d i II e pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w  wycieczce do Opatówka i Gołuchowa, której   celem było poznanie atrakcji turystycznych Ziemi Kaliskiej i integracja gimnazjalistów. Najpierw zawitaliśmy do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Mieści się ono w  klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. W dawnych wnętrzach fabrycznych obejrzeliśmy osiem stałych ekspozycji m.in urządzeń techniki XIX - XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich), wyrobów przemysłowych XIX - XX w. (w tym haftów i koronek, ceramiki, pianin i fortepianów). Zainteresowało nas pianino, które niegdyś znajdowało się w jednym z sycowskich mieszkań. Wśród kolekcji tkanin zabytkowych dostrzegliśmy ornat należący do naszego Patrona, Jana Pawła II. Kolejną atrakcją była lekcja czerpania papieru. Każdy z nas dostał własnoręcznie zrobioną kartkę. 

Następnie pojechaliśmy do   Gołuchowa, gdzie  zwiedziliśmy renesansowy zamek Działyńskich i Czartoryskich, a w nim ciekawe wnętrza i dzieła sztuki, np. obrazy czy greckie wazy liczące kilka tysięcy lat. Spacerowaliśmy alejkami 162-hektarowego parku angielskiego zawierającego wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Mieliśmy okazję zobaczyć  zagrodę z żubrami, dzikami, konikami polskimi  i danielami.
Do Sycowa wróciliśmy zadowoleni z bagażem ciekawych wiadomości i doświadczeń. Ta wycieczka to dowód na to, że lekcje historii, biologii i historii sztuki nie muszą być nudne.

Agata Grzesiak