Gimnazjaliści u grobu Patrona św. Jana Pawła II

W dniach od 28 kwietnia do 6 maja 2017 uczniowie sycowskiego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Włoch . Organizatorem wycieczki była  Anna Hryniewiecka wraz z Małgorzatą  Gandecką , Grażyną  Roztocką i Dominiką Jarosz. Głównym celem  wyjazdu było odwiedzenie grobu Patrona szkoły. W pierwszym dniu rejsem po Lagunie Weneckiej dopłynęliśmy na plac  św. Marka- serce i symbol miasta. Z  Kampanilli – dzwonnicy podziwialiśmy widok na Lagunę Wenecką. Zobaczyliśmy Pałac Dożów , Bazylikę św. Marka, spacerowaliśmy przy Moście Rialto. Drugi dzień to przejazd do Padwy , miasta uniwersyteckiego , gdzie studiowali między innymi Jan Kochanowski i  Mikołaj Kopernik. Tutaj również działał św. Antoni.  Modliliśmy się  w bazylice przy jego grobie i relikwiach. Następnie spacerowaliśmy po historycznym centrum , podziwiając Uniwersytet i  budowle przy Piazza delle Erbe i Prato delle Valle. Noc spędziliśmy w hotelu w Rimini, skąd roztaczał się piękny widok na Riwierę Adriatycką. Następny dzień to  pobyt w przepięknym Asyżu . Odwiedziliśmy Bazylikę MB Anielskiej z Kaplicą Porcjunkuli- miejsca będącego kolebką zakonu franciszkańskiego, a także Bazylikę św. Franciszka z jego grobem oraz freskami Giotta. Wędrując po średniowiecznym centrum Asyżu dotarliśmy do kościoła św. Klary. Następne trzy dni to pobyt w Rzymie . Spacerując śladami starożytnych Rzymian obejrzeliśmy Panteon , Kapitol uważny za centrum duchowe , polityczne i kulturalne Rzymu,  Forum Romanum , Kolosseum i Łuk Konstantyna. Następny dzień   rozpoczął się bardzo wcześnie,  gdyż udaliśmy się do Watykanu na poranną mszę w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywają doczesne szczątki naszego Patrona. Młodzież modliła się przy Jego grobie,  polecając swoje intencje i całej społeczności szkolnej. Obejrzeliśmy wyjątkową w skali świata Bazylikę św. Piotra i weszliśmy na jej kopułę ( ponad 500 schodów) podziwiając panoramę „wiecznego miasta”. Następnie zwiedziliśmy Muzea Watykańskie ze słynną  Kaplicą Sykstyńską. W programie naszej wycieczki znalazły się także pozostałe trzy bazyliki Rzymu: Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej  Większej oraz Bazylikę św. Jana na Lateranie ze schodami świętymi. Ostatni dzień to dalsze zwiedzanie Rzymu m. in słynne schody  Hiszpańskie , Plac di Trevi z jedną z najpiękniejszych fontann  świata , Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny oraz Plac Navona z pięknymi fontannami i przylegającymi do niego kościołami. Nasi uczniowie  mieli możliwość poznania smaków oryginalnej kuchni włoskiej i  spróbowania wyjątkowo dobrych włoskich lodów.

Wycieczka sponsorowana była przez Parę Książęcą Elisabeth i Johanna Ernsta Biron von Curland, co w znacznym stopniu obniżyło koszty ponoszone przez uczestników.

Czytaj więcej: Gimnazjaliści u grobu Patrona św. Jana Pawła II

"Nadzieja zamiast kwiatka"

W tym roku szkolnym w ramach akcji "Szkoły dla Nadziei"  - pomocy charytatywnej podopiecznym Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu,  nasza szkoła bierze udział w akcji "Nadzieja zamiast kwiatka", w której na zakończenie roku szkolnego uczniowie w ramach podziękowań dla nauczycieli zamiast kwiatka podarują symboliczna kwotę dla chorych dzieci.  Nawet mały gest może pomóc choremu dziecku, a nawet uratować życie.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej, za kolejny rok, w którym pomagamy chorym dzieciom. A było tego sporo… Pikniki i kiermasze charytatywne, wolontariat w Przylądku Nadziei, słodkie piątki dla Przylądka, zakup zabawek i pomocy dydaktycznych, zakup mebli, zbieranie nakrętek, czy choćby pomoc w akcji 1 % dla Przylądka. Bez wątpienia wyjątkowe były dla nas wizyty w klinice i zajęcia z małymi dzielnymi pacjentami. Wszystkim WOLONTARIUSZOM naszej szkoły DZIĘKUJEMY w imieniu chorych dzieci–Prawdziwych Wojowników!!!


Koordynator akcji „Szkoły dla Nadziei”
Anna Nowicka

"Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"

"Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"- projekt, który bez potrzeby namysłu, można nazwać jednym z najambitniejszych w historii sycowskiego gimnazjum. Działał dzięki funduszom pozyskanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Sycowie z Fundacji PZU oraz czterem w pełni zaangażowanym nauczycielom- pani Bożenie Miller, pani Magdalenie Żyłce, pani Agacie Grzesiak i panu  Michałowi Kaschytzy. Swój początek miał w maju 2016 roku. Jego celem było poznanie pięknych zakątków Doliny Pałaców i Ogrodów, starającej się o wpis na listę zabytków UNESCO, znajdującej się w Kotlinie Jeleniogórskiej. Projekt był głównie ukierunkowany na kształtowanie zdolności redaktorskich, teatralnych ,fotograficznych i językowych. Zanim jednak uczniowie zabrali się za pracę w terenie, musieli się nauczyć, jak to robić. Przez kilka tygodni działali pod okiem profesjonalnego fotografa- pana Maćka Urlicha. Na swoich pierwszych zajęciach pokazał wszelkie funkcje aparatu. Zaprezentował jak wykorzystywać światło sztuczne i naturalne, w jaki sposób dobrze się ustawić, jak jedne elementy podkreślić, a od innych odwrócić uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, wytłumaczył jak zrobić dobre zdjęcie. Nie obyło się także bez zajęć praktycznych, które miały miejsce w naszym parku.

Czytaj więcej: "Młody Sherlock Holmes w Dolinie Pałaców i Ogrodów"

Wycieczka do Gołuchowa i Opatówka

31 maja 2017r. uczniowie klas I a, II d i II e pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w  wycieczce do Opatówka i Gołuchowa, której   celem było poznanie atrakcji turystycznych Ziemi Kaliskiej i integracja gimnazjalistów. Najpierw zawitaliśmy do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Mieści się ono w  klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. W dawnych wnętrzach fabrycznych obejrzeliśmy osiem stałych ekspozycji m.in urządzeń techniki XIX - XX w. (w tym: napędów parowych, krosien tkackich, maszyn drukarskich), wyrobów przemysłowych XIX - XX w. (w tym haftów i koronek, ceramiki, pianin i fortepianów). Zainteresowało nas pianino, które niegdyś znajdowało się w jednym z sycowskich mieszkań. Wśród kolekcji tkanin zabytkowych dostrzegliśmy ornat należący do naszego Patrona, Jana Pawła II. Kolejną atrakcją była lekcja czerpania papieru. Każdy z nas dostał własnoręcznie zrobioną kartkę. 

Czytaj więcej: Wycieczka do Gołuchowa i Opatówka

Kinga Mielcarek – III miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim

Uczennice klasy I a, Kinga Mielcarek i Aleksandra Kraska, wzięły udział  w ogólnopolskim konkursie literackim dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie…”  na  napisanie autorskiej bajki lub baśni. Celem konkursu, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury, jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie młodych talentów pisarskich. Nasze gimnazjalistki napisały oryginalne i ciekawe bajki: Kinga -  Cesarz i Sałacio, Ola – Przyjęcie u kruka. Oba utwory mówią o tym, co w życiu jest ważne, i zachęcają czytelnika do właściwych postaw wobec siebie i innych. Jury tegorocznej edycji konkursu doceniło bajkę Kingi, przyznając jej III miejsce. To nie lada sukces, tym bardziej że  na  konkurs nadesłano kilka tysięcy tekstów.

Czytaj więcej: Kinga Mielcarek – III miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim

XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania naszej diecezji i 20 rocznicy pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy

W dniu 03.06.2017 r (sobota ) delegacja naszej szkoły 11 osób wraz z opiekunami Panią Dominiką Jarosz, Panem Leszkiem Wojtowiczem oraz  Ks. Przemysławem Kaczkowskim  uczestniczyła w XV Zjeździe Rodziny Szkół    im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej  połączonym z obchodami jubileuszu      25-lecia powstania naszej diecezji oraz 20 rocznicą pielgrzymki naszego Patrona do jej stolicy. Młodzież o godzinie 11:00  uczestniczyła w koncercie orkiestry reprezentacyjnej wojska polskiego.

Czytaj więcej: XV Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, 25- lecia jubileuszu powstania...

Sprawozdanie z rajdu rowerowego ,,Doliną Baryczy’’ połączonego ze spływem kajakowym w dniach 08-09.06.2017r.

Grupa młodzieży Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie wraz z opiekunami: Panią Dominika Jarosz, Panią Agnieszką Rosiek oraz Panem Tomaszem Urbańskim wybrała się w dniach 08-09.06.2017r na rajd rowerowy ,,Doliną Baryczy’’ połączony ze spływem kajakowym.
W planach poza turystyką rowerową, kajakową po pięknej ,,Dolinie Baryczy’’, było również spotkanie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Sycowie Panią Martą Litwą,  Panem Karolem Jarosz oraz ratownikiem wodnym  odnośnie bezpieczeństwa poruszania się rowerem w ruchu drogowym oraz zasad bezpieczeństwa poruszania się młodzieży w czasie spływu kajakowego.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z rajdu rowerowego ,,Doliną Baryczy’’ połączonego ze spływem kajakowym w dniach...

„Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie

Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne. Przekonaliśmy się o tym -uczniowie klas: 2a i 2c wraz z paniami: Teresą Leszczyną i Beatą Urbańską wyjeżdżając na dwudniową wycieczkę. Mogliśmy osobiście  wysłuchać historii o życiu: dzieciństwie, dorastaniu, nauczaniu i posłudze naszego Patrona  Jana Pawła II odwiedzając Muzeum Rodziny Papieża w Wadowicach. Tradycyjnie  zjedliśmy kremówki oraz  zatańczyliśmy na wadowickim rynku nasz ulubiony, integracyjny taniec -Belgijkę. To był gest radości i chwały dla naszego Wspaniałego Patrona.

Czytaj więcej: „Śladami Patrona” w Wadowicach oraz namiastka historii i geografii w Pszczynie i Inwałdzie